Haber

Edirne Belediye Başkanı’nın yargılandığı davada adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebinin reddi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın 3 ayrı suçtan tutuksuz yargılandığı davanın 12. duruşması görüldü. Avukatların tutuklu müvekkilleri MT, SY ve Ş.G. adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebi Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından oybirliğiyle reddedildi.

Edirne’de yaşayan ve ‘kişisel verileri alışılmadık şekilde yaydığı’ iddiasıyla tutuklanan Şükrü Benli, iddiaya göre serbest bırakıldıktan sonra Bulgaristan’da kaçırılarak gözaltına alındı. Benli, Edirne Belediyesi’nin azmettiricisi Recep Gürkan’ın 2 yıl önce olduğu teziyle suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında OK, SG ve SA tutuklanırken, SY tutuksuz yargılanmak üzere tutuklandı. Başkan Gürkan, adli kontrol şartıyla 75 bin TL kefaletle serbest bırakıldı. Kişisel verilerinin de paylaşılması nedeniyle şüpheli-müşteki olan Gürkan hakkında ‘hürriyetten yoksun bırakma’, ‘gece birden fazla kişi tarafından birlikte yağmalama’ suçlarından 50 yıla kadar hapis cezası ile dava açıldı. kişi’ ve ‘nitelikli cinsel saldırı’.

Aralık 2020’de Edirne 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 6’ncı duruşmada firari sanık MT’nin yargılanmasına devam edildi. Tamam, Ş.G. ve SA, 21 ay tutuklu kaldıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Türkiye’ye gelip teslim olan firari sanık MT, davanın geçen yıl Ekim ayında görülen 8. duruşmasına katıldı. 11’inci duruşmada sanık MT de isimli adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Tutuksuz yargılanan sanıklar OK, SA ve MT salonda hazır bulundu. Duruşmada MT’nin avukatı, adlı kontrol tedbirinin kaldırılmasını, kaldırılmaması halinde ayda bir kez uygulanmasını talep etti. SY’nin avukatı da müvekkilinin 4 yıldır yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini belirterek adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını, kaldırılmaması halinde nakde çevrilmesini talep etti. Ş.G.’nin avukatı ise müvekkilinin 65 yaşının üzerinde olduğunu vurgulayarak, söz konusu denetim tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti sanık avukatlarının taleplerini oybirliğiyle reddederek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

ozvatan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu