Haber

Diyarbakır’da yeni bir Kürt partisi kuruldu: PWK

Diyarbakır’da 12 Eylül askeri darbesinin 43. yıl dönümünde Kürdistan Yurtsever Partisi (PWK) adıyla yeni bir parti kuruldu. PWK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, partinin kuruluşunu yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Özçelik, “PAK ve TDK-TEVGER, 9-10 Eylül 2023’te Diyarbakır’da birlik kongresini gerçekleştirerek Kürdistan Yurtsever Partisi’ni (PWK) kurdular. “Kürdistan özgürlük mücadelesinin devamı ve varisi olan Kürdistan Yurtsever Partisi (PWK), tüm ulusal, demokratik, Kürt çabalarını, çalışmalarını, emeğini ve değerlerini korur.”

‘FEDERASYON, KONFEDERASYON, BAĞIMSIZLIK’

Partinin Kürtlerin kendi geleceğini belirleme hakkını savunduğuna işaret eden Özçelik, şöyle konuştu: “Kürt ulusunun ve Kürdistan halkının kendi geleceğini belirleme hakkını savunuyor; Bu hakkın ulusal, bölgesel ve uluslararası şartlara göre federasyon, konfederasyon ve bağımsızlık şeklinde gerçekleşebileceğini belirtmektedir. “Kürdistan Yurtsever Partisi (PWK) olarak ulusal, bölgesel ve uluslararası koşullara bağlı olarak farklı ara analiz biçimlerinin ortaya çıkabileceğini göz önünde bulundurarak bu tür ara analizleri reddetmediğimizi ve bunları çığır açıcı adımlar olarak değerlendirdiğimizi belirtmek isteriz. Stratejik hedefe götürüyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu