Ekonomi

Türkiye Asya-Pasifik Çalışmaları Merkezi Direktörü: Çin’in Küresel Kalkınma Girişimi, pandemi sonrası dünya için bir rehber

Türkiye Asya-Pasifik Araştırma Merkezi Direktörü Selçuk Çolakoğlu, Çin’in önerdiği Küresel Kalkınma Girişimi’nin pandemi sonrası dünya için bir rehber olduğunu söyledi.

SES 1 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi Direktörü:

“Pandemiden önce zaten küresel kalkınmada genel bir yavaşlama vardı. Pandemi bu küresel ekonomik yavaşlamayı hızlandırdı. Artan yüksek enflasyon, işsizlik ve diğer sorunların ortaya çıkmasıyla birlikte ulusal ekonomiler pandemi önlemlerinden daha fazla zarar gördü.

Küresel Kalkınma Girişimi, Çin’in küresel büyümeye özen gösterme taahhüdünün bir yansımasıdır. Bu girişim aynı zamanda pandemi sonrası dünyada küresel kalkınmanın bir sonraki aşaması için bir rehber görevi görüyor.”

Çolakoğlu, girişimin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleşmesini sağladığını sözlerine ekledi.

SES 2 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi Direktörü:

Küresel Kalkınma Girişimi, bir bakıma BM belgeleri çerçevesinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine nasıl ulaşılabileceğine dair somut bir yol haritası ve ana hatları oluşturmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında Çin, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlamak açısından daha spesifik bir gündem sunuyor.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor. (XHTV)

hekimhanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu