Ekonomi

Borsadan bir rekor daha

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 124,56 puan ve yüzde 1,52 kazançla 13:00 itibarı ile 8.313,92 puanla tüm zamanların en yüksek puanına ulaşarak 8.306,23 puana ulaştı. Toplam işlem hacmi 62 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,52, holding endeksi ise yüzde 1,79 oranında değer kazandı. Branş endeksleri arasında en çok kazanan yüzde 3,53 ile ticaret olurken, en çok kaybeden ise yüzde 1,02 ile spor oldu.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez’in, devam eden 17 milyar dolarlık operasyona ek olarak üç yıl içinde 18 milyar dolarlık yeni operasyonları hazırlayıp Dünya Bankası Yönetim Kurulu’na sunmayı beklediklerini açıklamasıyla Borsa İstanbul’da risk iştahı arttı. programı.

Analistler, küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin”Adımlarına devam edebileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle olumsuz bir seyir izlendiğini belirtti.

Fed’in eylül ayı toplantısında politika faizini sabit tutacağını belirten analistler, para piyasalarındaki fiyatlamanın kesin kabul edildiğini, bankanın kasım ayı toplantısında ise faiz oranının 25 baz puan artırılma ihtimalinin bulunduğunu belirtti. yüzde 44’e yükseldi.

Analistler, söz konusu gelişmede hizmet branşına ilişkin dün açıklanan verilerin etkili olduğunu, bankanın sıkılaştırıcı para politikasına devam edebileceği yönündeki iddiaların güçlendiğini belirtti.

Öte yandan, Fed’in ülkedeki ekonomik aktivitenin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerini içeren “Bej Kitap” raporunda, ekonomik büyümenin temmuz ve ağustos aylarında “ılımlı” olduğu, istihdam artışının ise yıl genelinde yavaşladığı bildirildi. ülke.

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri ile yurt dışında ise ABD’de haftalık işsizlik uygulamalarının takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.300 ve 8.400 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu, 8.200 ve 8.100 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti. noktalar takviye konumundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu